Петров от “Възраждане” скочи на БСП и обясни как ще променят Изборния кодекс

"БСП имат нужда да са във властта. Ако трябва ще станат евроатлантици, за да участват в една сглобка". Това заяви пред БНР Петър Петров, зам.-председател на парламентарната група на "Възраждане".

Той смята, че в парламента се формира мнозинство.

Петров посочи най-важните промени, които от партията му предлагат да се направят в Изборния кодекс. Днес "Възраждане" организира и кръга маса по темата.

"На първо място – отпадане на хартиената бюлетина. Една от най-големите измами в изборния процес беше попълването на празните бюлетини. Искаме да се премахне и номера, да остане само надписа на партиите. Малограмотни граждани биват стимулирани чрез този номер да подкрепят определена партия. Други промени са свързани с премахване на посредническата роля на Информационно обслужване. ЦИК трябва да носи цялата отговорност", каза той.

Петров обясни, че от "Възраждане" са внесли 90 параграфа с предложения за промени.

"Поканили сме граждански организации, както и членове на СИК, РИК и ЦИК".

Петър Петров е на мнение, че машинното гласуване е по-честно и прозрачно към момента: "По-добре е да се преброяват и разписките, защото се извършва двойна проверка".

От партията му подкрепят и становището, че съставът на ЦИК трябва да отразява актуалното разпределение на политическите сили в парламента.

"Неправилно е твърдението, че всички партии имат представители в ЦИК. Ако възприемем подхода, че ЦИК трябва да е експертен орган, разговорът става друг. Към момента по закон е политически", каза той.

Личното мнение на Петров е, че по-добрият вариант е ЦИК и РИК-овете да бъдат експертни.

"Членовете на СИК трябва да преминават обучение и да са постоянен орган. Понякога се получават грешни резултати заради неграмотност".

"Искаме да се установи лимит на секциите, извън ЕС", посочи още той.

Вървят консултации между парламентарните групи – както по отношение на разпределението на ръководните места, така и по отношение на персоналния състав на комисиите, разказа още Петров.

"Да има пропорционално представяне във всяка комисия и да няма конфликтни личности, които да бъдат председатели.

Конфликтът между двете ДПС-та е възможно да прерасне и на ниво председатели на комисии. Личното ми убеждение е, че Пеевски няма да се откаже от председателски места", смята той.

Петров коментира и задържането за разпит на Лъчезар Ставрев, сътрудник на Асен Василев.

"Не бива да се употребява института на задържането широко, защото НПК казва, че е най-тежката мярка. Имам съмнение по отношение на законността на така провеждани арести без впоследствие да бъде привлечено лицето като обвиняем".

Той обвърза ареста му с връчването на първия мандат за преговори по съставяне на правителство: "Нарича се политическа принуда".

Related posts

Майката на Илон Мъск пусна негова СНИМКА от 1990 г. и предизвика фурор в мрежата

Агресивен мъж обикаля улиците на Варна, бие наред

Живоотспасяващо: Трансплантираха ГМО бъбрек от прасе на жена!