НАТО започна да разработва собствен флот от безпилотни плаващи апарати – подводни и надводни дронове, за защита на критичната инфраструктура в Балтийско море и Средиземно море.
За това съобщава военният портал Defense News, цитиран от Bild и "Труд".
През последните месеци неeднократно бяха фиксирани повреди на подводните кабели в европейските води. Последният случай на саботаж е от 18 ноември, когато китайският кораб "Yi Peng 3" повреди кабелната връзка между Германия и Финландия.
Новата оперативна група на НАТО позволява на съюза да води постоянно наблюдение над водата, така и под водата, както и оперативно да съобщава за подозрителни движения. Целта е пълен мониторинг на водите под юрисдикцията на НАТО.
По думите на адмирал Пер Ванде, командващ концептуалните разработки в НАТО, неговият екип се намира в началния етап на развитие на безпилотния флот. Въпреки това, както отбелязва Ванде в интервю за Defense News, проектът вече е получил „значителна подкрепа“ от Главното командване на морските сили на НАТО (Marcom) и Обединеното командване на НАТО (Saceur).
Всичко е тествано
"САЩ от години използват "Task Force 59" в Персийския залив, така че всичко е известно и проверено на практика. Става дума по-скоро за внедряването на съществуващия опит, отколкото за разработването на нови технологии", отбеляза Ванде.
Американската "Task Force 59" е създадена през 2021 г. и се занимава с интеграция на безпилотни системи и изкуствен интелект. Тя е базирана в Бахрейн и включва дронове и други безпилотни апарати, които се използват заедно с конвенционални плавателни съдове.
По думите на Ванде, флотът за наблюдение с помощта на дронове трябва да започне работа до следващата среща на НАТО, през юни 2025 г. в Нидерландия.