Подготовката за интервю за работа в 7 стъпки

Въпреки че всеки, който кандидатства за нова позиция, с нетърпение очаква да го извикат за интервю, самата представа за провеждане на интервюто за работа е стресираща. Усещането е подобно на сценична треска и единствената рецепта за него е отлична предварителна подготовка.

Съветите на опитните експерти по човешки ресурси от Bulmint Recruitment ще ви помогнат да се справите и с най-големите си притеснения:

  1. Направете проучване на компанията

Преди интервюто потърсете информация за работодателя, за продуктите и услугите, които предлага, както и какви са ценностите, мисията, мениджърския екип, членовете на борда и последните новини за компанията. Източници на информация могат да бъдат фирменият сайт, Търговският регистър, комуникационните канали на компанията в социалните мрежи, отзиви и мнения от служители или от познати. Това може да ви даде представа за фирмената култура – тя е отражение на стила на управление и на работната атмосфера.

Бонус точка: Ако по време на интервюто похвалите някоя от успешните стратегии или кампании на евентуалния си бъдещ работодател, със сигурност ще направите добро впечатление и ще покажете, че „сте си написали домашното“ като сте се запознали с активностите на компанията.

  1. Запознайте се с изискванията за длъжността, за която кандидатствате.

Разгледайте внимателно описанието на длъжността и помислете как вашият опит и умения съответстват на него, за да можете да се подготвите с примери от трудовия си стаж и опит до момента.

Бонус точки: Ако кандидатствате за мениджърска или лидерска позиция, може да използвате метода STAR – акроним за: Situation (ситуация) – Task(задача) – Action (действие) – Result (резултат). Методът помага да се обясни ситуацията или задачата, така че да се разбере контекстът. Компонентът „действие“ предполага да предоставите подробности за това какво сте справили със ситуацията/задачата. А последният компонент – „резултат“, ви дава възможност да опишете как предприетото действие е довело до ефективност.

  1. Подгответе си отговори на най-често задаваните въпросипо време на интервю

В хода на интервюто ще ви бъдат зададени няколко въпроса относно вашия опит и набор от умения. Ще очакват да разкажете за предишната си работа от гледна точка на задълженията и задачите, с които сте се справяли, а не да споделите конфиденциална информация за предишния си работодател или да разказвате за междуличностни конфликти и разбирателства с предишни колеги или мениджъри. Трябва да можете да мотивирате явяването си на интервюто – какво ви е заинтригувало и чувствате ли се точният човек за него.

Въпросът за заплащането със сигурност ще се появи в някакъв момент. Темата е деликатна и двете страни ще се опитат да подходят внимателно към нея, преди да се стигне от оферта за заплата. Важно е да сте запознати с минималния и максималния праг на възнаграждение във вашата сфера. Също така и да сте наясно със способностите си и да прецените дали да приемете по-ниска заплата, защото работата ще ви донесе и допълнителна стойност – спокойствие, безплатни обучения, повече социални придобивки, или да преговаряте за максималния размер.

Тъй като доколко подходящ е кандидатът, се подразбира не само от отговорите, но и от въпросите му, си подгответе и поне 1-2 въпроса, свързани с позицията, за която се кандидатства, като не включвате в тях темата за възнаграждението.

  1. Бъдете уверени и позитивни.

Дръжте се спокойно, поддържайте контакт с очите и използвайте открит език на тялото. Усмивката и позитивното отношение правят създават впечатление и демонстрират увереност. Опитайте се да избегнете негативни коментари за предишни работодатели или колеги. Ответната страна веднага ще си представила как бихте я коментирали пред следващ работодател.

  1. Следете времето и бъдете точни

Пунктуалността е знак за професионализъм и уважение към времето на интервюиращите, затова е добре да се явите 10-15 минути по-рано. Ако закъснявате, позвънете на интервюиращия и предупредете и помолете за разбиране или насрочване на нова среща. Не очаквайте разбиране, ако се появите с половин час закъснение без да сте обяснили предварително, че няма да успеете да пристигнете навреме.

6. Репетирайте за интервюто

Журналистите от електронните медии, водещите на подкасти, блогърите, инфлуенсърите и актьорите биха ви казали, че най-добрата импровизация е репетираната импровизация. Понякога в спонтанността си не сме особено красноречиви и не успяваме да покажем най-доброто, на което сме способни.

Затова кариерните консултанти от Bulmint Recruitment препоръчват да репетирате пред близки и приятели. Те ще могат да ви посъветват и за езика на тялото по време на интервюто – избягвате ли погледа на интервюиращия, скръствате ли ръце, каква е стойката на тялото ви, изслушвате ли докрай въпросите, отговаряте ли по същество или се разсейвате, подходящо ли сте облечени – например костюм от три части е прекалено официален, а комбинацията от тениска и дънки прекалено небрежна.

7. Бъдете най-добрата версия на себе си

Следването на съветите до момента, но пречупени през вашите усещания и възприятия, ще ви помогне да бъдете най-добрата своя версия не само по време на интервюто за работа, а и във всеки аспект от бъдещия ви професионален живот. Важно е поведението ви да не е просто актьорска игра – превъплъщаване в образ, който напълно се различава от вас, защото фалшът бързо се разпознава.

За да бъдете най-добрата си версия, трябва да вложите реални усилия да израснете и да сте наясно, че ще се наложи да излезете от зоната си на комфорт, защото може да се наложи да надграждате знанията си или да учите нещо коренно различно от това, с което досега сте се занимавали.

Ако търсите следващото си работно място, Bulmint Recruitment може да ви помогне. Като начало разгледайте актуалните обяви за работа.

Related posts

Ново меле на Орлов мост! Части от коли се търкалят на пътя СНИМКА

Криза: Кладенците пресъхнаха!

Кремъл заговори за мир, после заплаши още една държава