Подробности: Потвърдиха къде е Башар Асад, ето какво прави на фона на бунта в Сирия

Руските медии потвърждават, че сваленият сирийски президент Башар Асад се намира в Русия, където е получил убежище. След повече от 60 години управление на неговата фамилия бъдещето на Сирия зависи от отношенията между различните религиозни и етнически групи в страната.

"Башар Асад и семейството му са в Москва. Русия не предава приятелите си и това е разликата между Русия и САЩ", това написа постоянният руски представител към международните организации във Виена Михаил Улянов в "Телеграм", като това е още едно потвърждение за местонахождението на Асад.

Русия е поискала извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН по-късно днес, като по-рано призова за политическо решение на конфликта. Според изявление на външното министерство в Москва, войниците в двете ѝ бази в Сирия – военноморската Тартус и въздушната в Латакия – са в режим на готовност, но не ги напускат.

В Сирия действат и Съединените щати, като американски бомбардировачи са нанесли удари по 75 мишени на "Ислямска държава" в централната част на страната. Президентът Джо Байдън обяви, че страната му ще влезе в диалог с "всички" групи от сирийския народ и също призова за умиротворяване на страната чрез ООН.

"Някои от бунтовническите групировки, които свалиха Асад, имат собствени мрачни досиета на тероризъм и потъпкване на човешките права. Чухме какво казват лидери на тези групи през последните дни. Сега те говорят правилните неща. Но докато те поемат по-големи отговорности, ние ще следим не само думите, но и делата им”, каза американският президент.

Групировка "Хаят Тахрир Ал-Шам"

Основна движеща сила в светкавичната офанзива срещу Асад беше ислямистката групировка "Хаят Тахрир Ал-Шам", произлязла от местно подразделение на Ал-Кайда.

Би Би Си изтъква, че лидерът й Абу Мохамад Ал-Джолани вече не използва този псевдоним в официалната си комуникация, а се е върнал към родното си има Ахмед Ал-Шараа, като това е нов опит за нормализиране на имиджа му.

В Дамакс той говори пред голям брой хора, събрали се в джамията "Умаяд", където нарече случилото се "победа за мюсюлманската нация".

Поведението на Ал-Джолани и групировката му изглежда като ключов индикатор за бъдещите отношения между отделните групи в Сирия. Позитивен сигнал идва от католическата църква в Алепо, първият град, овладян от бунтовниците преди седмица. Местният кардинал Марио Зенари е заявил, че противниците на Асад са заявили намерение да "уважават различните религиозни деноминации и християните".

Празненства в Сирия

В Северна Сирия обаче продължават боеве между поддържани от Турция групировки, също част от офанзивата срещу Асад и доминираните от кюрди Сирийски демократични сили. А външният министър в Анкара изрази очакване "нова Сирия да елиминира заплахите за своите съседи".

Целият вчерашен ден в Сирия бе съпътстван от различни празненства, често включващи стрелба във въздуха. Хиляди изселени сирийци се прибират през границата с Йордания.

Смъртта на двама цивилни от невзривена мина до град Хама са още една демонстрация на последствията от войната в Сирия.

Символично националният отбор на страната по футбол смени своята емблема, като изостави червения цвят в знамето, свързан с режима на Асад и възприе зеленото в опозиционните флагове. "Първа историческа промяна в сирийския спорт, далеч от непотизма и корупцията", написаха в страницата на федерацията.

Related posts

Според ПП-ДБ: В учебниците по история трябва да пише, че България влиза в Шенген при Пеевски

Попфолк фурия се разходи полугола на снега! СНИМКИ 18+

Никой не очакваше такъв обрат от Милко Калайджиев СНИМКИ