На 29 ноември православната църква почита паметта на трима свети мъже: Св. свещеномъченик Парамон и 370 мъченици с него, Св. мъченик Филумен и Преп. Акакий Синайски.
Те са символи на твърдостта във вярата, послушанието и саможертвата в името на Христос.
Св. Парамон и 370 мъченици
През III век, по време на гоненията срещу християните, организирани от император Деций, много вярващи били подложени на мъчения, за да се поклонят на езическите идоли. Във Витиния (Мала Азия) Св. Парамон станал свидетел на тези жестокости.
Той извикал:"Колко невинни страдат за това, че не искат да се поклонят на бездушните идоли!"
Заради смелите си думи, бил заловен, пробили му езика и го убили с копие. Заедно с него същата съдба сполетяла и 370 други християни. Мъченичеството на Св. Парамон се случило през 275 година.
Св. мъченик Филумен
По време на гоненията при император Аврелиан, Св. Филумен бил обвинен в изповядване на християнската вяра. Той отказал да се отрече от нея, заради което бил подложен на ужасяващи изтезания – забили гвоздеи в ръцете и краката му и го карали да тича.
Изтощен от болка и кръвозагуба, Св. Филумен починал, доказвайки своята непоколебима вяра.
Преподобни Акакий Синайски – символ на послушанието
Преп. Акакий живял през VI век и е известен със своето послушание и търпение. Той бил ученик на груб и злонравен старец, който често го подлагал на побои и унижения. Въпреки тежките изпитания, Акакий проявил огромно смирение и живял при него девет години.
След ранната си смърт, един велик подвижник посетил гроба на Акакий, за да провери истинността на разказите за него. Когато извикал: "Брате Акакий, умрял ли си?", отговорът бил: "Не съм умрял, отче! Подвижникът на послушанието не може да умре."
Това чудо променило стареца, който се покаял и прекарал остатъка от живота си в усамотение и молитва до гроба на Акакий.
Житията на Св. Парамон, Св. Филумен и Преп. Акакий ни напомнят за силата на вярата, търпението и смирението. Те остават вечен пример за духовна твърдост и жертвоготовност.