Председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров свиква извънредно заседание в сряда, 11 декември, от 10:00 ч.
Това става по искане на съветниците от „Продължаваме промяната – Демократична България" ("Спаси София“), „Синя София“ и „Възраждане“, съобщиха от пресцентъра на СОС.
Те настояват да бъде изслушано ръководството на „Топлофикация София“ ЕАД във връзка с текущото състояние на дружеството и зачестилите аварии в редица квартали в хода на отоплителния сезон.
На фона на прогноза за наближаващо опасно време и снеговалежи, над 1000 абонати в столицата останаха без парно и топла вода, посочват в мотивите си съветниците. Според тях "очевидно има риск в най-тежките зимни дни София да бъде изправена пред колапс".
Мотивите ни за свикване на извънредното заседание на СОС са да разберем какво е фактическото състояние на топлопреносната мрежа на „Топлофикация София“ и има ли опасност от компрометиране на отоплителния сезон, аргументират се общинските съветници.
Колко са регистрираните аварии
Общинският съвет трябва да разполага с достатъчно информация, за да може да взима информирани решения за общинските си дружества, както и за гражданите на столицата, се посочва още в мотивите.
Съветниците поставят конкретни въпроси към ръководството на топлинното дружество, на които очакват отговор по време на извънредното заседание – колко регистрирани аварии има от началото на годината, колко абонати са били оставени без парно и топла вода от началото на отоплителния сезон и какъв е точният размер на задълженията на "Топлофикация" към „Булгаргаз“ и „Български енергиен холдинг“.
Общинските съветници питат още предприети ли са действия за предоговаряне на задълженията и структурирането им в дългосрочни споразумения за разсрочване като част от оздравителния план на дружеството, както и има ли изготвен план за ремонт и поддръжка на основните електрически съоръжения в „Топлофикация София“.
Във вторник общинският съветник Симеон Ставрев представи данни на дружеството и каза, че приходите на "Топлофикация София" ЕАД за 2023 г. са 1,1 млрд. лв., а разходите за същата година са 1,2 млрд. лева. Това значи, че дружеството е постоянно на загуба, отбеляза Ставрев. Той допълни, че тези данни не са само за 2023 г., а за последните 10 години.