След 8 години работа и похарчени 2 млрд. евро Княжество Монако добави към територията си от 2,5 кв. км още 60 декара или към 3%.
Извоюва ги от морето, където консорциум от 300 компании с 4000 специалисти – архитекти, техници, водолази и строители “закотви” 18 огромни кесона, обедини ги с нарочна платформа, засипа ги със 750 000 тона пясък и 27 000 блока скални материали от Италия и Франция, пише "Труд".
После върху заформилата се строителна площадка са вдигнати 6 блока със 110 свръхлуксозни и с гледка към морето апартаменти, 6 баровски вили, 4 приказни къщи и 12 просторни магазина с обща търговска площ 4000 кв. м, като за отопление и охлаждане на всички тях ще се използва геотермална система с морска вода.
Между сградите са натъкмени красиви цветни градини и тревни площи, сред които се зеленеят 1000 дървета, докарани специално от приказната италианска област Тоскана.
Огромен басейн обточва доста от жилищната част, има подземен/подводен паркинг за 160 автомобила, както и яхтено пристанище, оборудвано да приема и лодки на електрическа тяга.
Всичко това заформя нещо като остров, нещо като полуостров, а може би е по-точно да се каже квартал, който владетелят на княжеството принц Албер II нарече със съвсем италианското име “MareTerra” или на български “МореЗемя”. С добавката пред него “100% еко”!
Проектът на века
В просторни репортажи за откриването на “разширението” на Монако в морето италианските и френските вестници подчертаха, че това е най-амбициозната операция за рекултивация на земя в Европа, направо “проект на века”.
Строителното бижу, където камъкът и стъклото се инкрустират в морето, е проектирано от петима колоси на световната архитектура – италианският ас на строителния дизайн Ренцо Пиано, италианският му колега Стефано Боери, френският – Денис Валод, японският – Тадао Андао, и английският – Норман Фостър. Звездният екип от архитекти включва и всепризнатия маестро на артистичния ландшафт Мишел Девин.
В словото си при откриването на компплекса-шедьовър на съвременната архитектура принц Албер II благодари на дядо си Албер I и баща си Рение, които започнали разширяването на княжеството с построяването през миналия век в неговата западна част на пристанището “Фонтвией” и модерния жилищен комплекс около него.
Владетелят на държавицата изказа специална благодарност на Ренцо Пиано за това, че се е отзовал на молбите му да изготви идейния проект на “МореЗемя” и обяви, че в знак на признателност една от култовите сгради в комплекса занапред ще носи неговото име.
Но по желание на принца в “MareTerra” са “вписани” и имената на членовете на неговата фамилия – просторният басейн ще се казва Шарлен, на името на съпругата му, която е шампионка по плуване от недалечното минало, алея ще носи името на престолонаследника Жак, а площадче – това на неговата сестричка-близначка Габриела.
А отговор на най-често задавания сега въпрос в княжеството и наоколо – колко ще струва апартамент в “еко махалата” насред морето – даде местният всекидневник “Монако Матен”. Средната цена, на която вече са продадени доста жилища, е 120 000 евро за квадрат, а тъй като те са обикновено с площ към 150 кв. м., това значи от 18 до 20 милиона евро за бройка.
Вилите и къщите се продават “на око” и според специалистите по недвижими имоти от Южна Франция могат да достигнат и 100 млн. евро за една. Месечният абонамент за място в яхтеното пристанище пък е 10 000 евро или 120 000 на година.
Носещата се из четирите махали на Монако – “Льо Роше”, “Кондамин”, “Монте Карло” и “Фонтвией” – мълва твърди, че досега са продадени около една четвърт от жилищата, купени от свръхбогаташи, но не за да живеят там, а като инвестиция. Освен това медиите пресметнаха, че държавицата в лицето на владетеля є принц Албер II ще спечели към половин милиард евро от комплекса чрез данъците печалба и ДДС.
Недоволство на местните
Но ентусиазмът покрай официалното откриване на еко-квартала “МореЗемя” и въодушевлението от празничните пак екологични фойерверки бяха помрачени от протестите на живеещите в блоковете покрай единствения в княжеството по-широк и дълъг не повече от 500-600 метра булевард край морето.
Ами новият квартал им скрива изцяло гледката към водната шир, а на времето те си били купили апартаментите с големи тераси точно, за да є се наслаждават.
Освен това махалата “MareTerra” е отсвирила и единствения що-годе нормален плаж на Монако и сега за да се препичат на слънце, на коренните жители и на гостите на държавицата като че ли им остават само балконите и басейните.