Специална система, създадена от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), ще следи за недостига на медикаменти в цяла Европа, включително и в България.
От четвъртък насам притежателите на разрешения за търговия с лекарства вече могат да използват системата и да докладват при липса на важни медикаменти.
Европейската платформа за наблюдение на недостига на лекарства (ESMP) е създадена от ЕМА, за да събира информация за търсенето и предлагането на лекарства с цел предотвратяване, откриване и управление на недостига на хуманни лекарства в Европейския съюз и Европейското икономическо пространство, информира "Телеграф".
Извънредни ситуации
Създаването на платформата ESMP има за цел и да улесни обмена на информация за наличностите на лекарства в цяла Европа, като по този начин ще допринесе за предотвратяване на тежките кризи с недостиг на лекарства. Подобрената комуникация между EMA, националните компетентни органи и индустрията е от съществено значение за осигуряването на лекарства за пациентите по време на извънредни ситуации в областта на общественото здраве и големи събития, казват от Европейската агенция по лекарствата.
Чрез системата всеки жител на Стария континент ще получат по-лесен достъп до публична информация за недостига на отделни лекарства в каталога за недостиг на EMA и националните компетентни органи.
Задължително от февруари
Европейската агенция по лекарствата насърчава притежателите на разрешителни за търговия с лекарства в цяла Европа да се запознаят с платформата преди използването ѝ да стане задължително. Това ще стане факт от 2 февруари догодина, когато всички притежатели на разрешителни за търговия с медикаменти са задължени да докладват данни за недостиг и проблеми с наличността на лекарства.
От аптечния бранш у нас съобщават, че в България има над 300 вида лекарства, които са дефицитни или напълно липсват в страната. Най-засегнати от липсата им са хората, които се нуждаят от медикаменти за рак, епилепсия и диабет. От дефицита на тези медикаменти обаче страдат всички групи в обществото. щ
Тук става въпрос за медикаменти, които може да се купят само с лекарско предписание. Отделно обаче има и дефицит на такива, които могат да се вземат и без рецепта.