Начало Последно добавени Този финт на Борисов за кабинет може да удари десетката, формулата лъсна

Този финт на Борисов за кабинет може да удари десетката, формулата лъсна

от MediaPool

Невъзможността да се избере председател на Народното събрание показва, че хората, които трябва да правят политиката в България не разбират каква е логиката на парламентарната демокрация.

В момента председателят на Народното събрание бива мислен като всичко друго, но не и като председател на НС. За едните той е евентуален министър-председател, за другите е въпрос на чест, за третите не знам какво.

А всъщност това е третият пост в държавата, от който зависи нормалното функциониране на българския парламент.

Това каза за "Фокус" политологът и преподавател в СУ “Св. Климент Охридски" Страхил Делийски.

Избори като състезание

“Борисов за пореден път, разказвайки политическия процес използва спортна метафора – първият, вторият, последният. Сякаш в основата на изборите не е демократичното политическо представителство, а състезанието.

Това разбиране за изборите и резултатите от тях, и оттам структурата на политическото представителство, пречи на Борисов за ефективни опити за съставяне на правителство.

Той си дава сметка, че трябва да го направи, защото се очаква от него и обществото, особено пък от избирателите му. Но в същото време си дава сметка, че няма достатъчна подкрепа, за да лидира такъв процес.

Преди 10-12-15 години някой с 60 и няколко депутати би ли си помислил да управлява в България?

Когато между отделните партии няма подкрепа, единственият начин е да се търси коалиция, но тук е въпрос и на политическа култура у тези, които трябва да я направят", отбеляза Страхил Делийски.

Схемата за кабинет

Най-близо до възможното съставяне на правителство е между ГЕРБ и ПП-ДБ с нюанси плюс 2 плюс 3. Ако не се реализира този формат, всякакви други формати в рамките на това Народно събрание изглеждат нереалистични.
“Политиците трябва да се разберат за политики, затова са политици, всичко друго е в периферията.

При положение, че това са същите субекти от последните три Народни събрания, би следвало досега всичко да е изяснено по отношение на политики и приоритети – основно задължение на политиците, а и на коалиция.

Невъзможността да се договорят на такова политическо равнище остава у публиката съмнение, че не се договарят за политики, а за нещо друго.

Това няма как да не дистанцира все повече гражданите от политическия процес. Не знам за какво ще си говорят следващата седмица, но очевидно няма да е за политики", заключи Страхил Делийски.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00