Изпълнителният директор на Българската стартъп асоциация (BESCO) Добромир Иванов и финансистът Левон Хампарцумян коментираха ситуацията с проектобюджета за следващата година.
„Това е една хипотеза, с която финансовото министерство и Министерския съвет се опитва да нагласи така, че да задоволи максимално различните видове желания за харчене и да се вмести с рестрикциите, свързани с желанието ни да влезем в еврозоната.
Двете неща са възможни, но някои от прекалено щедрите обещания и очаквания няма да може да се изпълнят“, посочи Хампарцумян пред Нова телевизия.
Относно 3-процентния дефицит Иванов коментира, че не е правилен подхода заложеното да идва от Министерството на финансите. „Последните години свикнахме да гледаме на дефицита като на нещо, което е нормално. Все едно човек, когато си прави месечния бюджет, да планира за нормално да изхарчи повече пари от тези, които вече е дал. Логично е поне от финансовото министерство да имат за цел да са по-близо до нулата“, заяви изпълнителният директор на Българската стартъп асоциация.
„Дефицитът означава да вземем кредит. Ще дам пример с живота на един човек. Когато е млад, взима пари назаем, за да се изучи. Дефицитът докато учи е 5 години, примерно. След това обаче започва да връща. Това е полезен дефицит. По същия начин е с държавата. Ако дефицитите, които правим не се разпиляват като в пясък, ще има възвращаемост“, обясни финансистът.
Според Хампарцумян идеята да се облагат свръхпечалбите на банките е „левичарска, популяристическа идея“. „Тя разбира се има основа в някакви регламенти на Европейски съюз. Кой е той икономически гений, който казва тук свършва нормалната печалба на една банка и оттам нататък започва свръхпечалбата?“, допълни той.
„Държавата създава рамка, в която е важно хората да имат стимул да изкарват пари. Идеята, че някой ще те гледа дали оттук нататък започваш да изкарваш твърде много пари е нелепа“, отвърна Иванов.
Като положително в проектобюджета експертите оцениха изравняването на данъка върху добавената стойност. „Така или иначе беше грешка ДДС да се намалява. Добре е, че има конкретни мерки за излизането на България от сивия списък за пране на пари“, обясни изпълнителният директор на Българската стартъп асоциация.