Цените на жилищата в България ще продължат да нарастват, категорични са строителни предприемачи. Сред причините за това са поскъпването на строителните материали и повишаването на заплатите в бранша, както и нарастването на доходите на хората, пише Труд бг.
България е една от държавите в ЕС с най-висок дял на собствените жилища, което не е характерно за Европа. В повечето държави делът на хората, които живеят под наем, е много по-голям отколкото в България.
Съдейки по това, че ние следваме Европа, все по-трудно ще става купуването на жилище. Следователно тези, които успеят да се сдобият с жилище сега, занапред ще са с едни гърди напред, коментират строителни предприемачи.
Затова покупката на собствено жилище е правилно решение, което създава стабилност не само за семейството на купувача, но и за неговите наследници.
Това може да бъде видяно в страните от Западна Европа. Семействата, които имат собствен имот, могат да го продадат и да купят друг, ако се наложи да се преместят в друг район на града или в друго населено място, както и ако семейството стане по-голямо.
Или могат просто да сменят старото жилище с по-хубаво и малко по-скъпо. Ако семейството има няколко имота, може да даде един от тях на детето, когато порасне.
Същевременно семействата в Западна Европа, които нямат имот, изпитват сериозни финансови проблеми. За младите е трудно да спестят необходимите пари за самоучастие при покупка на имот, ако не получат финансова помощ от родителите си.
Влизането на България в еврозоната също ще допринесе за покачване на цените, защото към пазара на имоти в страната ще се насочат повече инвеститори от чужбина. С покачването на доходите на хората, те ще търсят все по-хубави и по-просторни жилища, в по-добри райони. Това ще доведе до покачване на търсенето на качествени апартаменти и къщи, а съответно и до покачване на цените.
Очакванията са по-голямо да бъди поскъпването на жилищата ново строителство. Причината за това е, че с течение на годините все повече хора ще искат да се преместят от стария си апартамент в жилище в новопостроена сграда. Новите кооперации са много по-приветливи и осигуряват по-добри условия за живот.
Изгодните лихви стимулират покупките, дефицит на обзаведени апартаменти
Цените догонват тези в Европа
На пазара има дефицит на завършени и обзаведени апартаменти, които отговарят на съвременните изисквания.
Пазарът на имоти е много динамичен, за хубави жилища на съобразени с пазара цени бързо се намират купувачи, коментираха брокери. Но има и продавачи на имоти с нереалистично високи очаквания за цените.
Има дефицит на напълно завършени и обзаведени апартаменти, които отговарят на съвременните изисквания. При покупката на жилище много хора искат да се нанесат веднага. Но продаваните имоти на вторичния пазар, дори да са обзаведени, най-често се нуждаят от ремонт, необходима е смяна на мебелите и кухненското оборудване.
Ако купувачът не хареса старите мебели, те по-скоро се превръщат в недостатък на имота, вместо в предимство, защото трябва да бъдат изхвърлени, което отнема време и струва пари.
Напълно обзаведените според съвременните изисквания апартаменти са с по-висока цена, но има хора, които са готови да я платят. При покупката на такива имоти от значение е не само площта и обзавеждането, а и кварталът и околната среда около сградата, наличието на транспортна свързаност, детски градини, училища и магазини.
Цените на имотите в България ще продължат да нарастват, за да се доближат но средните нива за страните от ЕС, коментират брокери. Въпреки поскъпването, жилищата в страната остават достъпни, защото нарастват и заплатите. Изгодните лихви по банковите кредити са допълнителен стимул за пазара на имоти.