Черни топки, открити на дълбочина от 5700 метра под морското равнище в Япония, струват милиарди долари.
Минералното съкровище с формата на кълбо, за което учените смятат, че е образувано в продължение на милиони години чрез сливане на метал с рибени кости и други отломки от морското дъно, може да постави Япония в челните редици на световния минен сектор.
Кобалтът и никелът са ключови съставки в производството на батерии за електрически превозни средства (EV) и са от съществено значение за производството на високотехнологични продукти, реактивни двигатели, газови турбини и различни компоненти в химическата промишленост.
Фондацията Nippon заявява, че изследователите оценяват наличието на около 610 000 тона кобалт и 740 000 тона никел.
В момента цената на кобалта е 24 080,36 долара за тон, което поставя стойността на това откритие на колосалните 14,69 милиарда долара. Междувременно никелът струва 16 167,68 долара за тон, добавяйки допълнителни 11,96 милиарда долара.
Снимка: The Nippon Foundation
По този начин, ако Япония продаде цялата прогнозна сума, тя ще спечели над $26 милиарда, което значително ще подкрепи икономиката през следващото десетилетие и ще ѝ позволи да доминира на пазара на електрически превозни средства.
Ясухиро Като, професор по геология в Токийския университет, обяви планове за добив на „три милиона тона годишно“ от тези залежи, като работата ще започне още през следващата година.
Екипът планира да извлича няколко хиляди тона кълба на ден с помощта на специализирани минни кораби. Професор Като подчерта, че този процес е "от решаващо значение за икономическата сигурност" и позволява по-нататъшни изследвания с "минимално въздействие върху морската среда".
Снимка: The Nippon Foundation
Според портала за Interesting Engineering, съобщението на Токийския университет посочва значителните ползи от това откритие и бъдещи минни дейности.
"В крайна сметка очакваме, че резултатите от нашето изследване ще допринесат за растежа на Япония чрез установяване на вътрешна верига за доставки от "експлоатация на ресурси" до "производство" и ще превърнат Япония в истинска нация за наука и технологии и океани в истинския смисъл на думите- се посочва в съобщението.