7 медицински пробива, които ни дадоха надежда през 2024 г.

Тази година беше вълнуваща за открития. Докато скоковете в областта на изкуствения интелект и изчислителните инструменти създадоха редица новинарски заглавия, имаше и много други авангардни и завладяващи открития в биологията и медицината.

Например учените се научиха как да заменят сърдечни клапи, които могат да растат заедно с реципиента. Разработиха кръвни тестове, които могат лесно да открият заболяване, което засяга един на всеки девет души на възраст над 65 години. И се доближихме до разбирането защо жените са по-уязвими към множество автоимунни заболявания. Ето 7 от най-забележителните постижения през 2024 г.

1. Противозачатъчно хапче без рецепта

Тази година първото противозачатъчно хапче без рецепта стана достъпно в САЩ. Администрацията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) одобри ежедневните перорални лекарства, Opill, миналата година, които сега са достъпни за всеки, независимо от възрастта, здравната застраховка или дали е посетил лекар.

За разлика от обикновените комбинирани противозачатъчни хапчета, които съдържат два женски хормона, естроген и прогестерон, Opill съдържа само прогестин, синтетичен аналог на прогестерона. Хапчетата, съдържащи само прогестин обикновено имат по-малко странични ефекти и дори могат да се приемат от кърмачки, хора с високо кръвно налягане или такива, които имат анамнеза за кръвни съсиреци.

2. Сърдечни клапи, които продължават да растат

При първата по рода си частична сърдечна трансплантация лекарите дадоха на бебе, родено с дефектни сърдечни клапи, нови, които продължават да растат заедно с него.

Въпреки че операцията за замяна на дефектни сърдечни клапи с механични или биологични заместители съществува от повече от 60 години, те не растат нито се възстановяват сами, а при механичните клапи, пациентите трябва и да приемат лекарства до края на живота си, за да предотвратяват съсирването на кръвта.

В тази нова операция обаче на бебето бяха трансплантирани сърдечни клапи от друго бебе, което имало правилно функциониращи клапи и артерии, но се нуждаело от пълна сърдечна трансплантация. Тъй като трансплантираните клапи са живи, те ще продължават да растат и да се възстановяват точно като трансплантирано сърце.

3. Лекари трансплантираха органи от прасета на хора

Тази година лекарите успешно трансплантираха няколко органа от прасета на хора – пробив, който може да отвори нови възможности за хората, които чакат в списъците за трансплантация. Няколко от тези процедури включват бъбрек, който е най-честият орган, необходим за трансплантация.

Първо, хирурзите в Бостън дадоха на 62-годишен мъж бъбрек от генетично модифицирано прасе, което позволява да бъдат премахнати вредните гени на прасето и да се добавят човешки гени, за да се подобри съвместимостта. Учените също така инактивираха свинските вируси, за да премахнат всякакъв риск от инфекция при хората. След това лекари в Ню Йорк трансплантираха двойно генно модифицирания свински бъбрек и тимусна жлеза, за да предотвратят отхвърляне.

На по-експерименталния фронт лекари в Китай трансплантираха черен дроб от свиня на човек в клинична смърт. Черният дроб продължил да произвежда жлъчка по време на 10-дневното изследване.

Въпреки това, има още много да се учи, преди тези междувидови трансплантации, наречени ксенотрансплантация, да станат обичайни. Нито един от тези пациенти не е живял дълго след трансплантацията на органи от прасе, въпреки че причините за смъртта не са били свързани с процедурите. Изследванията показват, че отхвърлянето на животински органи преминава през много различен процес от този при отхвърляне от човешки донор, така че учените все още не са преодолели всички препятствия.

4. Кръвен тест за откриване на болестта на Алцхаймер

Учени от Швеция разработиха кръвен тест, който може да идентифицира болестта на Алцхаймер при възрастни хора с около 90% точност.

Понастоящем точната диагноза на заболяването изисква или проба от гръбначно-мозъчната течност, или изображение на мозъка с ПЕТ сканиране (сканиране с позитронно-емисионна томография). Тази диагностика обаче не може да се извърши в клиниките за първична медицинска помощ, където лекарят обикновено първо вижда човек с когнитивни оплаквания.

Новият тест PrecivityAD2 измерва съотношението на множество ключови биомаркери на болестта на Алцхаймер в кръвта. По-рано тази година експерти казаха за National Geographic, че това може да разшири достъпа до тестове и да ускори диагностицирането, което ще позволи на хората да започнат лечението по-рано.

5. Една ваксина за COVID-19 и грип

Достатъчно трудно е да накарате хората да си направят една ваксина, да не говорим за ежегодно ваксиниране срещу COVID-19 и срещу грип.

Но комбинирана ваксина, която може да предпазва както от COVID-19, така и от грип, може да стане достъпна още през 2025 г. Комбинирана РНК ваксина, тествана от Moderna, показа по-добър имунен отговор от индивидуалните ваксини, с подобни мерки за безопасност и поносимост по време на изпитанията. Друга РНК ваксина на BioNTech и Pfizer обаче не успя да осигури пълна защита срещу грип, докато клиничните изпитвания за трета комбинирана ваксина от Novavax бяха отложени поради опасения за безопасността, за които по-късно се оказа, че не са свързани с ваксината.

Тази година отбелязахме и напредък в начина, по който диагностицираме и двете заболявания, причинени от различни вируси, но с припокриващи се симптоми. През октомври Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA) разреши бърз тест без рецепта, който може да открие както COVID-19, така и грип.Тестът “три в едно” може да открие наличието на вирусни протеини както от COVID-19, така и от грип A и B в назални тампони за 15 минути. Въпреки това, подобно на други бързи антигенни тестове, ако някой даде отрицателен резултат, но продължава да има треска, кашлица или задух, той все пак трябва да посети медик, за да изключи възможен фалшив отрицателен резултат.

6. По-добро разбиране защо жените са по-склонни да развият автоимунни заболявания

Автоимунните заболявания, като лупус и ревматоиден артрит, се срещат предимно при жените. Всъщност жените съставляват над 78% от всички случаи на автоимунни заболявания, които се характеризират с това, че имунната система се обръща сама срещу себе си. И причините са неизвестни.

Но тази година учените откриха, че дефектен механизъм, който трябва да изключи една от двете X хромозоми на жената, може да е отговорен.

Мъжете имат една Х хромозома, но жените имат две. Тъй като се нуждаем само от една функционираща X хромозома, обикновено втората хромозома е заглушена в клетките на тялото. Новото изследване предполага, че протеин, който заглушава Х хромозомата, може да предизвика автоимунни заболявания. По-рано тази година експерти казаха за National Geographic, че макар механизмите, свързани с инактивирането на X хромозомата, изглежда обясняват половите разлики при някои автоимунни заболявания, са необходими повече изследвания, за да се разберат последиците от това.

7. Лекарство за намаляване на риска от алергични реакции към фъстъци

FDA одобри лекарството Omalizumab за употреба при хора на възраст над една година, за да се намали рискът от алергични реакции към фъстъци и други храни – което е облекчение за много родители. Повече от един на всеки 10 души в САЩ имат хранителна алергия и тя е по-често срещана при деца, особено малки и кърмачета. Реакция може да възникне в рамките на минути или часове след консумация на алергена и симптомите могат да варират от леки до животозастрашаващи.

Под марката Xolair това лекарство се използва от 2003 г. за лечение на умерена до тежка алергична астма при възрастни и юноши. Ново изследване, публикувано тази година, показа, че Omalizumab може значително да намали риска от хранителна алергия към фъстъци и други храни след около четири месеца лечение. Въпреки това, лекарството, инжектирано на всеки две или четири седмици, не лекува хранителни алергии и пациентите трябва да продължат да избягват храни с алергени в тях.

Related posts

Румънците посрещат най-скъпата Коледа от 20 години насам

БСП огласи в какъв кабинет е готова да влезе

Директорът на ФБР ще подаде оставка преди Тръмп да встъпи в длъжност