Очевидно е, че в работата Народното събрание все по-мощно нахлуват външни задкулисни фактори, които внасят допълнително напрежение и блокират възможността да се вземат разумни решения.
Драматичният начин на протичането на избора на председател днес показва в каква степен противоборството между различните фракции в българското общество и около българската държава е достигнало до краен предел и по какъв начин това противоборство блокира работата на парламента. Това каза политологът проф. Огнян Минчев по Радио "Фокус".
Проф. Минчев вече е част от дрийм тийма топ анализатори на агенция "Галъп".
Видими са много ясни знаци, които демонстрират тази дълбока криза на разпад, в която е влязъл българският парламентаризъм, заяви той, като по думите му поведението на част от лидерите и народните представители не изразява логиката на тяхната политическа принадлежност.
Пример за това са поисканите от ПП оставки на Даниел Лорер и Явор Божанков заради това, че те не са подкрепили Силви Кирилов за председател на Народното събрание.
"Същевременно изпадналата в дълбока криза "Демократична България“ очевидно се пречупи и подкрепи най-накрая императивите на "Продължаваме промяната“ за избиране на Кирилов,“ добави проф. Огнян Минчев и заяви, че разпадат и фрагментацията на политическия процес е достигнал до такива мащаби, които не ни обещават какъвто и да е разумен и подреден изход от политическата криза.
"Свидетели сме на безпрецедентна ситуация в българския парламент и ние не знаем по какъв начин би могъл той да функционира, ако все пак не избере председател или ако отложи избора на председател още с няколко седмици напред. Тук изниква въпросът за това по какъв начин тази институционална ситуация ще трябва да бъде разрешавана като криза без да се отклоняваме драматично от Конституцията и от основните закони на страната.“
Все пак се забелязват и опити за създаване на някакъв тип политическа коалиция, като обединяващ фактор е позицията им против ГЕРБ и ДПС на Пеевски, посочи още политологът.
Според него тази коалиция може да успее да избере председател на Народното събрание, но няма да бъде в състояние да събере функционално мнозинство за важните проблеми, които стоят за решаване пред парламента.
Според политолога това задкулисно споразумение да бъде избран Силви Кирилов е не само компромис между определени политически сили, но и заради евентуалната му номинация за служебен премиер след краха на този парламент.
Ако Конституционният съд възстанови правата на Румен Радев като принципал на служебното правителство, то тогава Румен Радев сам ще номинира и своя министър-председател и правителството и ще го контролира, обясни той, и продължи, че ако Конституционният съд не вземе подобно решение в обозрима перспектива, Силви Кирилов ще бъде спасителната сламка, която ще позволи на Радев и на политическата коалиция, оформяща се около него, "да контролира следващото служебно правителство, което е всъщност и до голяма степен целта на настоящия хаос, който наблюдаваме,“ каза още политологът.