Шансовете да видим управленско мнозинство в този парламент не са особено големи. Това заяви пред БНР политологът Христо Панчугов.
"Има една работеща формула в рамките на това НС – тази, която включва първите две формации. Но те прекараха почти цялото време в избягване на възможността да разговарят помежду си.
Изглеждаше търсена стратегия да се конфронтират постоянно и да се направи невъзможен този разговор. Сега виждаме опит за някаква отстъпка, но тя изглежда закъсняла и невъзможна за обяснение".
Панчугов коментира посланията, които изпраща президентът Радев, изключвайки ДПС – Ново начало от консултациите преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на правителство.
"Това е пореден опит президентът да тества ограниченията на своите правомощия. Видяхме трайно управление на България от служебни правителства през последните години, които не подлежаха нито на парламентарен контрол, нито на каквато и да е друга форма на ограничения.
Видяхме и странни интерпретации на това кога се връчва мандат, колко може да се бави той.
Цялата сива територия, свързана с правомощията на президента, беше постоянно тествана. Това също е подобен тест. Той обслужва и популярните очаквания на българските граждани – лесен начин да се спечелят симпатии. Но доколко води до смислена битка с този модел е доста спорен въпрос".
Няма никакво значение при кого ще отиде третият мандат, заяви още политологът.
"Изборът на председател на НС направи още по-невъзможно съставянето на правителство. Видяхме реакцията на ИТН, които се държат обидено от това, че не е избран техният кандидат. Третият мандат ще обслужва краткосрочни интереси – желанието на президента да покаже към кой лагер принадлежи".
Все по-вероятен сценарий е да отидем на избори, прогнозира политологът.
"Почти месец българският парламент е изправен пред разказ на противопоставянето. Смятам, че те вече са в предизборна кампания".