Европа е изправена пред поредната енергийна криза, подхранвана от бързо намаляващите газови запаси и потенциалното прекъсване на доставките от Русия.
Войната в Украйна изостря ситуацията, водейки до покачване на цените на природния газ с 45% през тази година, според данни на Bloomberg.
Повишеното търсене и намаляващите запаси
Студеното време и сушата принудиха много държави да изразходват по-бързо наличния природен газ.
Газохранилищата, които обикновено служат като резерв през зимата, вече са под натиск, тъй като ниските температури увеличават търсенето за отопление, а по-малкото количество вода в язовирите намалява капацитета за хидроенергия.
"Началото на зимата ще бъде студено, което ще ускори изчерпването на газовите запаси“, споделя Маркус Кребер, главен изпълнителен директор на RWE AG.
Това е тревожен сигнал за Европейския съюз, който вече се подготвя за евентуалното прекратяване на руския транзит през Украйна в края на годината.
Цени, които сигнализират за дългосрочни трудности
Необичайно високите цени на газа за летните месеци подсказват, че енергийните разходи ще останат високи в дългосрочен план. Тази тенденция създава проблеми за производителите, които вече изпитват трудности с нарастващите разходи, и задълбочава кризата за домакинствата.
"Ситуацията напомня на 2022 г., когато Европа бе принудена да купува газ на всяка цена“, коментира Арне Ломан Расмусен, анализатор от Global Risk Management. Ако ситуацията не се стабилизира, през 2025 г. регионът може отново да се изправи пред сериозни предизвикателства.
Най-засегнатите икономики
Държавите с висока енергоемкост, като Германия, отново ще бъдат сред най-силно засегнатите. Това може да задълбочи икономическите проблеми в ключови сектори като автомобилостроенето, химическата индустрия и машиностроенето.
Според Фатих Бирол, директор на Международната агенция по енергетика, Европа трябва да осигури достатъчно доставки до края на зимата, за да избегне критичен недостиг, ако руският газ през Украйна спре от 1 януари 2025 г.
Европа е в сложна позиция, изискваща спешни мерки за осигуряване на стабилни доставки и по-добра енергийна независимост. Ситуацията подчертава необходимостта от ускорено инвестиране в алтернативни източници на енергия и нови инфраструктури за внос, за да се избегнат нови трусове в енергийния сектор.