Foreign Affairs: Това са сценариите пред Тръмп за Украйна

През май 2023 година по време на реч по телевизия CNN в качеството си на кандидат-президент на САЩ Доналд Тръмп увери, че ще сложи край на войната в Украйна за един ден.

Това амбициозно обещание се превърна в едно от ключовите послания на предизборната му кампания и в навечерието на завръщането му в Белия дом се водят оживени дискусии около това обещание.

Републиканецът обаче няма да успее лесно да убеди Володимир Зеленски и Владимир Путин да седнат на масата за преговори, пише американското списание Foreign Affairs.

От 2022 година, когато Русия започна войната, Украйна и нейните съюзници са предпазливи по отношение на желанието си да преговарят, опасявайки се, че Москва ще го възприеме като слабост.

Избирането на Тръмп обаче предоставя на украинския президент допълнително пространство за маневриране: той може да твърди, че участието в преговорите е неизбежно поради политически натиск. В скорошно интервю Зеленски вече изрази готовност да обсъди възможни решения.

Реалността на фронта

Условията на войната все още не са благоприятни за сключване на споразумение. За да се сложи край на войната, е необходима или пълна победа за една от страните, или патова ситуация. Сега нито една от страните не е постигнала решаващо предимство, но войната все още не е стигнала до задънена улица.

Владимир Путин е убеден в своето превъзходство, особено ако Тръмп намали военната помощ за Украйна. В този случай той само ще засили офанзивата, защото армиите рядко спират да се бият, когато врагът е отслабен.

Урокът от Афганистан

По време на първия мандат на Тръмп САЩ сключиха споразумение с талибаните, което изглеждаше в полза на екстремистите, но в крайна сметка не успя да донесе мир. Талибаните използваха споразуменията като временно предимство, за да им помогнат да постигнат пълен контрол над Афганистан. Подобна стратегия за успокояване на Путин също може да има катастрофални последици.

Тръмп трябва да излезе с по-елегантен план. Един от вариантите е да насърчи Украйна номинално да се съгласи на отстъпки пред Русия в замяна на гаранции за сигурност като членство в НАТО. Тази стъпка ще осигури стабилен мир, което ще позволи на Украйна да получи надеждна защита от бъдеща агресия.

НАТО и Украйна

Списанието отбелязва, че членството на Украйна в НАТО е основният аргумент, който може да убеди Киев да се съгласи на отстъпки. Подобен компромис ще бъде и решаващ фактор за стабилизиране на ситуацията по границата с Русия. Украинците, които са преживели множество нарушения на международни споразумения от страна на Москва, не вярват на обещанията на Кремъл без реални гаранции.

Официалната покана на Украйна в НАТО трябва да бъде направена в деня на подписването на мирното споразумение. Това ще помогне за предотвратяване на забавяния в процеса на ратификация и ще предостави на Украйна ясна перспектива за сигурността.

Въпреки това някои страни от НАТО, по-специално Германия и Унгария, се опасяват, че влизането на Украйна в Алианса може да доведе до ескалация на конфликта. След три години война обаче Русия няма ресурси да се изправи срещу НАТО. Украйна може да стане най-силната армия в Алианса, което ще даде възможност за преразпределяне на военните задължения на САЩ и техните съюзници.

Изданието отбелязва, че за Тръмп посредничеството в разрешаването на конфликта ще бъде възможност да демонстрира уменията си в дипломацията и потенциално да получи Нобеловата награда за мир, към която се стреми. Няма много алтернативи – безкрайна война или капитулация на Украйна.

"Нито Путин, нито Зеленски ще бъдат лесно убедени да седнат на масата за преговори и Тръмп може да възрази срещу изискването да поддържа и дори да разшири подкрепата за Украйна като средство за принуждаване към преговорите. Но една безкрайна война или капитулация пред Путин биха били много по-лоши“, обобщава списанието, цитирано от Фокус.

Related posts

Загадъчен инцидент по време на представление в Германия

Майката на Илон Мъск пусна негова СНИМКА от 1990 г. и предизвика фурор в мрежата

Агресивен мъж обикаля улиците на Варна, бие наред