Foreign Policy начерта мрачно бъдеще за Киев, намеси и България

Неочакваната победа на Калин Джорджеску, ултранационалист и почитател на Русия, в първия тур на президентските избори в Румъния, породи невъобразима досега заплаха за Украйна да бъде напълно заобиколена от проруски държави, включително от България след 2025 година.

Въпреки че Конституционният съд анулира резултатите от първия тур на президентските избори в Румъния, теоретичната заплаха от победа за проруски кандидат остава. Ако Джорджеску наистина застане начело на Румъния, ЕС и НАТО ще образуват силно трио от държави (включително Унгария и Словакия), което ще подкопае опитите на Запада да сдържа руския империализъм, пише изданието Foreign Policy, цитирано от Фокус.

Румъния, Унгария и Словакия лежат на югозападната граница на Украйна и следователно са ключови за нейния стратегически отбранителен капацитет. В идеалния случай тези три държави биха били ръководени от политици, приятелски настроени към Украйна.

Словакия обаче вече реагира "пасивно агресивно“ на украинските призиви за помощ в лицето на руската агресия, а Унгария като цяло действа като "прокси сила“ за Кремъл в рамките на западния лагер. Сега има заплаха Румъния да се присъедини към лагера на страните, които не са приятелски настроени към Украйна.

Румъния е по-важна

И за Украйна, и за НАТО обаче Румъния е много по-важна от Словакия и Унгария. Поради географското си положение, тя се превърна в най-предната точка на НАТО на югоизточния фланг. Той е дом на многонационална бойна група и няколко бази на Атлантическия алианс, една от които се очаква да бъде най-голямата в Европа.

Освен това украински пилоти се обучават да управляват изтребители F-16 на румънска територия. Украински морски пехотинци също учат в тази страна. Румъния е надежден маршрут за доставка на военна техника от западните съюзници на Украйна. И самата тя също предаде много.

Румъния също изигра жизненоважна роля в икономическата подкрепа на Украйна в първите месеци на войната. Когато Русия все още поддържаше морска блокада, значителна част от украинския износ минаваше през Румъния.

Ако Украйна загуби Румъния като партньор, Полша ще остане единственият безопасен маршрут за доставки на оръжие.

"Румъния е ядрото на сигурността в северозападната част на Черно море. Логистично, Румъния е от решаващо значение за военните усилия и търговията. Тя е една от най-проукраинските страни в региона.

Всяка значителна промяна в тази ситуация ще бъде удар по Украйна", казва Владимир Дубовик, експерт по международни отношения в Одеския национален университет на името на Мечников.

Както отбелязва Foreign Policy, в най-лошия случай Румъния, заедно с Унгария и Словакия, може да стане инструмент на Путин в хибридна война срещу ЕС.

И тази малка група може да се увеличи през 2025 г., ако проруските сили спечелят изборите в Чехия, Молдова и вероятно в България.

Related posts

Кои действия на шофьорите повреждат “автоматика” на автомобилите

Майка отиде на лекар заради незначителен проблем, оказа се смъртоносна болест

МВнР на България и Румъния: Това е историческо решение