My l Polska: Западът прави икономически и военни планове за Украйна от десетилетия

Западните държави изглежда са планирали икономическите и военните си действия спрямо Украйна от десетилетия.

Тази теза представя полският журналист Едуард Каролчук в анализ, публикуван във вестник My l Polska.

Историческите корени на украинската криза

Според Каролчук, проблемите в Украйна започват много преди последните събития. С разпадането на СССР страната бързо се оказва под контрола на олигарси, които насочват политиката си към укрепване на връзките със Запада.

Това полага основите на бъдещата ескалация, а западните държави използват възможността да превърнат Украйна в стратегически партньор.

През 90-те години Украйна първа от страните от ОНД подписва споразумение с НАТО, което я включва в програмата „Партньорство за мир“. Постепенно страната започва да се отдалечава от Русия и да се сближава със Запада.

Политическият обрат на Зеленски

Избирането на Володимир Зеленски за президент на Украйна е съпроводено с обещания за мирно разрешаване на конфликта. Вместо това, според Каролчук, неговата администрация следва политика на конфронтация, водена от стратегическите цели на САЩ и техните съюзници.

Зеленски не само не предотвратява конфликта, но и, според твърденията, е наясно с предстоящите събития, без да предприема мерки за предупреждение на украинското общество.

Западът и Русия: сблъсък на интереси

Каролчук подчертава, че политиката на Запада спрямо Украйна е не просто опит за икономическо влияние, но и за военна ескалация. Според него, НАТО и ЕС са подготвяли Украйна за ролята на „Анти-Русия“, докато Русия от своя страна вижда това като заплаха за националната си сигурност.

САЩ, твърди Каролчук, са били основният двигател на ескалацията. Те провеждат целенасочена политика за изостряне на напрежението, като оставят Русия без друга алтернатива освен военна намеса.

Причините зад Специалната военна операция

Каролчук посочва четири възможни причини Русия да стартира операцията си в Украйна:

  1. Ограничени цели: Москва няма намерение да окупира Украйна, а по-скоро да наложи своите искания чрез демонстрация на сила.
  2. Неправилна оценка: Руският елит надценява възможностите на проруските сили в Украйна.
  3. Превантивна мярка: Русия предприема действия, за да избегне по-голяма трагедия в бъдеще.
  4. Саботаж от вътрешни сили: Според конспиративни теории, неолиберални групи в Русия саботират военната операция.

Европа и неолибералният капитализъм

В анализа на Каролчук се обръща внимание на факта, че Русия се позиционира не като агресор срещу Европа, а като защитник на европейските ценности срещу неолибералния капитализъм.

Според руската пропаганда конфликтът е насочен срещу транснационалния елит, който налага нов световен ред, включващ „зелена енергия“ и социални трансформации, неприемливи за много общества.

Заключение

Каролчук завършва с тезата, че конфликтът не е просто сблъсък между Русия и Украйна, а част от по-голямата геополитическа игра. Според него, основният двигател на ескалацията са САЩ и техните западни партньори, които виждат в Украйна инструмент за ограничаване на влиянието на Русия.

Related posts

Загадъчен инцидент по време на представление в Германия

Майката на Илон Мъск пусна негова СНИМКА от 1990 г. и предизвика фурор в мрежата

Агресивен мъж обикаля улиците на Варна, бие наред