Европа изчерпва запасите си от природен газ с рекордни темпове в сравнение с последните шест години, пише OilPrice.
След две топли зими ще трябва да се харчат пари за отопление: руските газови потоци ще пресъхнат в средата на студения сезон и цените ще скочат.
Европа изчерпва запасите си от природен газ с най-бързата скорост от шест години насам. Комбинацията от зимно време и ниски температури затруднява континента да се отдалечи от въглеводородите, както е планирано.
От началото на официалния зимен сезон на 1 октомври нивата на съхранение на газ в ЕС и Обединеното кралство са спаднали с 83 тераватчаса (TWh), каза енергийният анализатор Джон Кемп миналия месец. Това е най-бързият темп на източване от 2016 г. насам, подчерта той и добави, че тази цифра е повече от четири пъти по-висока от средната за последното десетилетие.
Позовавайки се на данни от Gas Infrastructure Europe, Кемп подчерта, че нивата на газ в хранилищата все още са „удобни“, но значително по-ниски, отколкото през предходните две зими.
Наистина, данните на Gas Infrastructure Europe за ежедневните впръсквания и изтегляния рисуват тревожна картина.
Например германските съоръжения за съхранение на газ са били пълни на 90,93% към 30 ноември, но тегленията възлизат на 831,6 TWh, а инжекциите възлизат на 44,38 TWh. Потреблението на страната през този ден достигна 888,83 TWh.
Общият обем на газ в хранилищата на ЕС е 85,47% от капацитета, като изтеглените към 30 ноември възлизат на 4364 TWh с инжектирани 538 TWh.
Дневното потребление на газ в ЕС във въпросния ден беше 3761 TWh, тъй като слънчевата енергия беше заседнала в долната част на производствената крива и вятърът не духаше достатъчно постоянно, за да захранва мрежата с електричество.
Между другото, прословутият период на „тъмно затишие“ или Dunkelflaute (немска дума, обозначаваща сезонно намаляване на слънчевата радиация, което се наслагва от липсата на вятър – изключително пагубна ситуация за „зелената“ енергия) вече приключи през началото на ноември, но Германия все още използва много газ – и още повече въглища.
При това ниво на потребление, особено след две по-меки от обикновено зими, не е изненадващо, че цените предизвикват известно безпокойство.
Средната стойност за ноември за европейския газов бенчмарк TTF беше с 16% по-висока от октомври, достигайки 47 евро за мегаватчас (MWh).
Това е значително по-високо от тригодишното дъно от 25 евро за MWh, достигнато през февруари тази година, съобщи телевизионният канал Euronews миналата седмица.
„Застудяването отвъд Атлантическия океан допринесе за напрежението на пазара, като условията на замръзване засегнаха Северозападна Европа и Североизточната част на САЩ“, каза Quantum Commodity Intelligence в скорошна бележка.
Този тип време е напълно нормално за зимата, но отново Европа се отпусна през последните две години, бъркайки чистия късмет с успех в енергийната политика. Сега, в допълнение към студената зима и намаляващото производство на вятърна енергия, континентът е изправен пред нова опасност: загуба на останалия руски тръбопроводен газ през Украйна.
Изглежда, че Брюксел не вижда това като проблем.
Напротив, европейските лидери искат да се отърват от руския газ до 2027 г. Проблемът обаче е, че алтернативите са много по-скъпи и има по-голяма конкуренция за тях.
Изглежда обаче, че подходът може да се промени, след като напускащият поста еврокомисар по енергетиката предложи европейски търговци да купуват руски газ на границата с Украйна, пише Financial Times.
На 31 декември изтича договорът за транзит на газ между Газпром и украинската Нафтогаз, като последната многократно е давала да се разбере, че няма намерение да го подновява.
Това означава, че руските газови потоци ще пресъхнат в средата на зимата – и цените няма да има къде да отидат, освен да се повишат, особено след като търсенето от Азия също нараства, както и спот цените на американския втечнен природен газ (LNG).
Според Kpler се очаква Европа да внесе 9,16 милиона тона LNG през ноември, от които 4,32 милиона тона ще дойдат от Съединените щати.
Останалите ще дойдат от други източници, включително Русия.
Междувременно, общото увеличение на цените на азиатския спот пазар тази година достигна значителните 76%. Това изтласка най-чувствителните вносители, оставяйки повече LNG за Европа – но на съответната цена.
Днес цените на спот пазара в Северна Азия доближават 15 долара за милион британски топлинни единици. Въпреки това, според Goldman Sachs, тя може да скочи до $20 за милион Btu, ако доставките на газ за Европа намалеят още повече, което е почти сигурно, че ще се случи с наближаването на зимата.
„Това е краткосрочната динамика предвид уязвимостта на Европа, липсата на свободен капацитет, загубата на остатъчния руски транзит през Украйна и бих казал по-студено от нормалното начало на зимата“, каза съпредседателят на изследването на стоките пред Ройтерс миналата седмица Goldman Sachs Саманта Дарт.
Европа е изправена пред газови сметки, които първоначално бяха прогнозирани за зимата на 2022-23 г.
За късмет — а може би и поради изменението на климата — разчетът беше отложен с два отоплителни сезона. Сега обаче, когато Ел Ниньо отстъпва място на Ла Ниня ( „Момче” и „Момиче”, природни феномени, които се раждат в екваториалната зона на Тихия океан, но влияят на времето в целия свят), и зимата се завръща до студено време Европа получи рязко напомняне, че вятърните турбини не генерират електричество в пълно спокойствие, нито слънчевите панели, когато са покрити със сняг.
За голямо огорчение на правителствените служители, които наблюдават „енергийния преход“, изборът е: изгаряне на изкопаеми горива или замръзване.
Превод и редакция: БЛИЦ